Kupić czy wynajmować mieszkanie? Co opłaca się bardziej?

Wiele młodych osób staje przed wyborem – poszukać nowego mieszkania do wynajęcia lub też zainwestować spore pieniądze w swoje własne lokum? Każda z tych opcje ma niewątpliwe zarówno wiele plusów jak i minusów. Na co więc zwrócić uwagę, gdy trzeba podjąć ostateczną decyzję?

Cena

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli ceny. Przyjmując, że mieszkanie ma być wygodnym miejscem dla dwóch osób, warto, by było ono przynajmniej dwupokojowe. Wynajmowanie takiej nieruchomości to koszt ok. 2 tys. zł miesięcznie. Rocznie daje to 24 tys., co może stanowić już 1/8 wartości mieszkania do zakupu. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny lokali ogromnie różnią się w zależności od miasta czy lokalizacji osiedla. W samym Krakowie nieruchomości koło centrum mogą być nawet trzykrotnie droższe od tych na przedmieściach.

Przeczytaj też:  Chcesz wynająć mieszkanie? Sprawdź, jak znaleźć idealnego lokatora!

Porównywanie opłat za wynajem do zakupu jest błędne jeszcze z jednego powodu – przez okres odkładania pieniędzy, które przeznacza się na czynsz, trzeba gdzieś mieszkać. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić 100 tys. zł, by bez problemu otrzymać kredyt i kupić swoje lokum, to niewynajmowanie nie sprawi, że te pieniądze magicznie się pojawią.

Poczucie własności

Jeśli kwestia finansowa odchodzi na dalszy plan, a można wynająć idealne mieszkanie, które będzie dopasowane do stylu życia i potrzeb, to nadal pojawia się kwestia poczucia własności. Niektóre osoby mają problem z inwestowaniem w nieswoje mieszkanie i nawet odświeżenie koloru ścian wydaje się im zbędnym wydatkiem. Jeśli więc ktoś wie, że nie będzie w stanie normalnie funkcjonować w „cudzej” nieruchomości, to warto zdecydować się na zakup mieszkania.

Więcej na http://www.mieszkania.inter-bud.pl/

Dodaj komentarz