Jak sprawdzić lokatora przed wynajmem?

W Polsce coraz więcej osób posiada mieszkania, które może wynajmować. Na rynku nieruchomości jest także wielu klientów, którzy poszukują mieszkań na wynajem. Może się zdarzyć, że właściciel mieszkania otrzyma wiele ofert od potencjalnych najemców. Jednak jednym z głównych problemów właścicieli mieszkań na wynajem jest sprawdzenie, który najemca będzie najbardziej odpowiedni.

Jak skutecznie sprawdzić najemcę?

Właściciel nieruchomości na wynajem przede wszystkim chce cieszyć się stałym, comiesięcznym przychodem z tytułu najmu. Właściciel mieszkania bez wątpienia chciałby, żeby wynajmujący był osobą kulturalną, dobrze zarabiającą, nie stwarzającą problemów oraz kontaktową. Niestety jednak, nie zawsze tak musi być. Ważne jest, żeby wynajmujący mieszkanie potrafił ocenić, czy dana osoba będzie dobrym najemcą, czy też nienajlepszym.

Kilka wskazówek dla właścicieli mieszkań na wynajem

Dogadaj się

Przede wszystkim istotne jest dogadanie się z potencjalnym najemcą. Rozmowa jest bardzo ważna. To dzięki niej można uzyskać potrzebne informacji i dowiedzieć się wielu informacji o chętnym na wynajem naszego mieszkania. Warto oczywiście pamiętać o szacunku dla człowieka, jednak nie należy bać się zadawać istotnych pytań dotyczących kwestii, które mają dla nas istotne znaczenie w przypadku wynajmu mieszkania.

Ustal konkretne warunki

Ważne będzie postawienie odpowiednich warunków przyszłemu najemcy naszego mieszkania. Warunki te dotyczyć powinny wysokości czynszu, terminów płatności. Ważne są również informacje dotyczące tego, na jak długo dana osoba chce nasze mieszkanie wynająć. Trzeba się dogadać w sprawach związanych z mediami, internetem, co z ewentualnymi usterkami. Koniecznie trzeba poinformować potencjalnego najemcę o wszelkich zakazach, których przestrzegania wymagamy.

Pozyskaj informację o zarobkach

Ważną kwestią powinna być również informacja o zarobkach potencjalnego najemcy. Wielu właścicieli mieszkań ma opory przed zadawaniem tego rodzaju pytań. Jednak pytanie o to nie jest niczym złym. Dobrze będzie nawet zweryfikować, czy najemca faktycznie ma prace i czy faktycznie zarabia tyle ile deklaruje. Poproszenie o jakiś dokument potwierdzający jego zatrudnienie nie będzie niczym złym. Sprawa zarobków najemcy jest wyjątkowo istotna, ponieważ będziemy w stanie ocenić, czy jest on w stanie płacić nam czynsz regularnie i na czas.

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.mieszkania.inter-bud.pl/

Dodaj komentarz