Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce?

Średni poziom cen mieszkań uzależniony jest od rożnych czynników. Choć może się to wydawać dziwne, okazuje się, że za mieszkanie w podobnej lokalizacji i o takim samym metrażu oraz analogicznym standardzie wyposażenia możemy zapłacić różne stawki w zależności od tego, w jakim województwie jest ono usytuowane. Na stawki mieszkaniowe oddziałują głównie ceny mieszkań znajdujących się w stolicach regionów.

Mieszkania na prowincji

Jeśli chcesz kupić mieszkanie w małej miejscowości, właściwie nie ma znaczenia, czy jest ona zlokalizowana na wschodzie, czy też zachodzie kraju. Wszędzie bowiem stawki za 1 m kwadratowy powierzchni użytkowej oscylują na poziomie około 2500 – 3300 zł Takie ceny obowiązują na przykład w Chrzanowie, Radomiu czy Malborku, nieco mniej za mieszkanie trzeba będzie zapłacić,  jeśli planujesz osiedlić się w niewielkim miasteczku lub na wsi. Jedyny wyjątek stanowią tutaj nadmorskie kurorty oraz uzdrowiska. Choć miasta te są zwykle niewielkie, ich walory turystyczne przesądzają o wysokich cenach mieszkań.

Przeczytaj też:  Grzegórzki Park - inwestycja w Krakowie

Mieszkania w większych miastach

Mieszkańcy największych polskich miast takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań, czy Wrocław muszą liczyć się ze znacznie wyższymi cenami mieszkań. Tutaj bowiem stawki  w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy wynoszą nawet 6000-7000 zł. W praktyce zatem mieszkanie o podobnej wielkości i w podobnej lokalizacji na przykład w Piasecznie będzie o połowę tańsze niż w Warszawie. Najszybciej drożeją lokale mieszkalne na Pomorzu, z kolei wśród najtańszych pod tym względem województw wymienia się województwa podlaskie, świętokrzyskie, łódzkie oraz lubuskie.

Dodaj komentarz